Aranżacja

Ciekawa aranżacja: ceglana ściana

Mateusz Domański / 9 kwietnia 2018

Jednym ze wciąż bardzo popularnych trendów wnętrzarskich jest ceglana ściana. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo oryginalny i naturalny. Sposobów ciekawego zaaranżowania wnętrza z cegłami na ścianie jest cała masa.

Pomieszczenie

Cegła na ścianie sprawdza się przede wszystkim w pokojach i salonach, ale stosowana jest również w kuchni. Ceglana ściana jest też częstym elementem w aranżacji wnętrza poddasza, szczególnie w starych domach i kamienicach, gdzie często bywa łączona z elementami drewnianymi. Tam też stosowana jest jako sposób oddzielania pomieszczeń.

Jaka cegła?

Ceglana ściana daje przyjemny, oryginalny wystrój, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią cegłę. Sytuację ułatwioną mają ci, którzy mieszkają w starych kamienicach, które zbudowano z cegły. Wtedy wystarczy tylko usunąć tynk i odpowiednio cegły oczyścić ostrą szczotką albo wypiaskować. Dalej pozostaje wyszlifowanie, przemycie wodą, a na samym końcu pokrycie cegły impregnatem, który uczyni ją odporną, chociaż by na wilgoć. Otrzymujemy pięknie wyglądającą ścianę ze starej cegły.

Jeżeli ktoś nie mieszka w starym budownictwie, lecz w nowoczesnym domu lub bloku, a chce mieć w pomieszczeniach ceglane ściany, najpierw musi się zdecydować na któryś z rodzajów cegły. Do wyboru są na przykład cegły cementowe, ceramiczne, w tym klinkierowe i licowe. Wcześniej pod uwagę trzeba wziąć bardzo istotną kwestię, czyli obciążenie stropu. Cegły bowiem sporo ważą. Dlatego zalecane jest, aby nie aranżować i tym samym nie obciążać całej ściany, lecz jakąś wybraną jej część.

Zastosowanie cegły naturalnej specjaliści od aranżacji wnętrz zalecają tym, którzy chcą mieszkać w klimatycznych lofcie. A także wszystkim tym, którzy cenią w dekoracji wnętrz prosty, surowy, silnie powiązany z naturą i funkcjonalnością styl skandynawski. Warto spędzić czas na dokładnym zastanowieniu się, jakie jeszcze materiały będą w danym pomieszczeniu, aby dobrać je w sposób, dający oryginalną, estetyczną i praktyczną całość.

W nowoczesnych wnętrzach, ale nie tylko w nich, dużą popularnością cieszą się cegły klinkierowe. Co ważne, dostępne są w różnych kolorach, mogą też mieć różne faktury. Najczęściej w aranżacji stosowane są cegły białe oraz w różnych odcieniach szarości. Często stosuje się je do wyodrębnienia części kuchennej nad blatem. Wtedy konieczne jest zawczasu pokrycie cegły odpowiednim impregnatem, który ochroni ją przed wilgocią i temperaturą. Takich cegieł nie powinno się stosować w łazienkach, gdzie jest bardzo duża wilgoć.

Oklejenie cegłą

Ceglana ściana niekoniecznie musi się wiązać zastosowaniem prawdziwej cegły. Wrażenie ceglanego pomieszczenia świetnie mogą imitować naklejane na ścianę panele, tapety ze wzorem cegły. Jednak nie wszędzie się nadadzą. Na pewno nie zaleca się ich w pomieszczeniach z dużą wilgotnością.

Plusy i minusy

Plusem zastosowania ceglanej ściany na pewno jest wspaniałe wrażenie estetyczne. Kolejny to duża trwałość tego materiału, odporność na wilgoć, ogień, uszkodzenia mechaniczne. Cegła ma też dobre właściwości izolacyjne i wyciszające. Minusem cegły jest jej duży ciężar oraz to, że optycznie pomniejsza ona pomieszczenie.