Dzieci

Cudowne właściwości zabawek

Mateusz Domański / 5 października 2019

Ukochana lalka, miś z oderwanym uchem czy samochodzik z prawdziwym klaksonem – chyba każdy pamięta choć jedną zabawkę z dzieciństwa. Trudno sobie wyobrazić wychowanie dziecka bez zabawek. I choć traktujemy je jako przedmioty służące do gier i zabaw, to przecież ich podstawową funkcją jest uczenie dzieci życia w społeczeństwie.

Zabawki towarzyszą dzieciom od starożytności. Niewiele zmieniły się na przestrzeni lat. Grzechotki to wciąż najczęściej kupowane zabawki dla niemowląt. Natomiast lalki od zamierzchłych czasów są wzorowane na postaciach ludzi. Jakie zabawki kupować i na co zwracać uwagę?

Adekwatnie do wieku

Dobór zabawek należy dostosować do etapu rozwoju dziecka. Producenci oraz sklepy z zabawkami dostosowują asortyment do wieku dziecka. Mamy więc wszelkiego rodzaju grzechotki i gryzaki dla niemowląt, miękkie przytulanki dla starszych dzieci czy bardziej skomplikowane puzzle i układanki dla przedszkolaków. (https://bawidlo.pl/produkty/zabawki,2,1) Kupując zabawkę zwracajmy uwagę na te podpowiedzi chociażby ze względu na bezpieczeństwo zdrowia dziecka, np. maluchy wkładają przedmioty do buzi, więc nie powinny bawić się przedmiotami złożonymi z drobnych elementów.

Wybór właściwej formy

Zabawki mają wiele form, zaczynając od wspomnianych grzechotek, lalek i misiów po domki, zwierzątka czy samochodziki. O ile roczny maluch zabawi się niemal każdą przytulanką, to już kilkuletnie dzieci wykazują konkretne zainteresowania. Dziewczynki będą naśladowały mamę lub starszą siostrę, bawiąc się lalkami. Natomiast chłopcy chętnie pojeżdżą z tatą po podłodze koparką i będą zachwyceni kolorowym traktorkiem z przyczepą. Uniwersalnymi zabawkami są zwierzątka i wszelkiego rodzaju klocki oraz układanki.

Rozwój psycho-ruchowy

Właściwie dobrane zabawki nie tylko bawią, ale przede wszystkim wspomagają rozwój dziecka. Dzięki klockom maluch wyrabia koordynację oko – rączka. Poznaje nowe kształty i ich nazwy. Uczy się wskazywać podobne przedmioty. Zabawa w sklep lub lodziarnię, polegająca na naśladowaniu prawdziwych sytuacji, rozwija wyobraźnię. Dziecko potrzebuje zabawek, które pomogą mu odgrywać różne role dorosłych: być pielęgniarką, strażakiem, policjantem czy sprzedawcą. 

Sprawdź też: https://www.lights.com.pl/System-Cameleon-274k/

Nauka przez zabawę

Zabawki wspomagają także proces nauki mowy i poznawania nowego słownictwa. Jeśli bawimy się z dzieckiem w restaurację, poznaje ono nazwy potraw, grzecznościowe zwroty, dowiaduje się, jakie zadania wykonuje kelner i co to jest menu. Jeśli dziecko boi się wizyt u lekarza, zestaw małego doktora oswoi je z białym kitlem i słuchawkami. Kilkulatek może już równolegle poznawać nazwy przedmiotów w języku polskim i np. angielskim. W sposób naturalny i bardzo szybko przyswoi słownictwo, a nawet całe zwroty.

Przy współpracy: https://bawidlo.pl/