Dzieci

Czym zająć niemowlę?

Mateusz Domański / 13 września 2019

 Zabawki wspierają rozwój dziecka, uczą różnych zachowań i skojarzeń a przede wszystkim są doskonałe jak lekarstwo na nudę. Nawet  najmniejsze dziecko płacze, gdy jest samo i wokół niego nic się nie dzieje. Jednak, żeby zabawki doskonale spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka.

Zabawki dla najmłodszych niemowląt

 W pierwszych miesiącach, pole widzenia niemowlaka jest zawężone do kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych, dlatego warto blisko jego twarzy umieścić spore kolorowe przedmioty. (https://bawidlo.pl/produkty/zabawki/dla-niemowlat,2,7) Najczęściej są to baloniki i piłeczki w różnych, kontrastowych kolorach, na których niemowlę potrafi skupić swój wzrok. Każdy dobry sklep z zabawkami, na w swojej ofercie kolorowe karuzele do wózka lub łóżeczka. W takiej zabawce, kolorowe przedmioty poruszają się a niejednokrotnie przy tym słyszalna jest cicha i spokojna muzyka. Dwumiesięczne niemowlę potrafi już śledzić ruch przedmiotów oraz wyłapywać z otoczenia poszczególne dźwięki.

Zabawki, które można schwytać

 Dziecko po pół roku do siedmiu miesięcy, zaczyna chwytać różne przedmioty. Dosyć pewnie trzyma w rękach grzechotki czy też gryzaki. Potrafi skojarzyć, że potrząsana grzechotka wydaje dźwięk. W tym wieku dziecku na ogół zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki. Zanim pojawią się na wierzchu, powodują swędzenie dziąseł. Dlatego w tym czasie niemowlę wszystko co chwyci, pakuje do ust. Dlatego też zabawki dla dzieci w tym wieku to miedzy innymi wszelkiego rodzaju gryzaki. Zazwyczaj są one wykonane z miękkiego tworzywa, które łatwo się odkształca. Bardzo często gryzaki są wypełnione w środku bezpieczną cieczą, co umożliwia schłodzenie zabawki, żeby przynieść ulgę obolałym dziąsłom dziecka.

Warto też zajrzeć na: https://www.albertfresh.pl/warzywa-a.html

Maty edukacyjne

 Dla niemowląt, które mogą już swobodnie odwracać się na miękkim podłożu i dodatkowo wykazują zainteresowanie otoczeniem, przygotowano tak zwane maty edukacyjne. Każdy sklep z zabawkami powinien mieć coś takiego w ofercie. Jest to mata z dosyć grubego, ale kolorowego materiału, wyposażona w bezpieczne pałąki, na których zawieszone są najróżniejsze zabawki, które najczęściej wydają dźwięki. Niektóre piszczą, inne grają lub szeleszczą. Mata uczy spostrzegawczości, prowokuje do ruchu i pomaga rozpoznawać kolory, faktury, dźwięki i kształty.

Współpraca: Bawidło