Grzałki

Grzałki ceramiczne, czym są i gdzie się je stosuje?

Mateusz Domański / 10 października 2019
piec

Jak sama nazwa wskazuje, ceramiczne grzałki cechują się tym, że zbudowane są z ceramiki. W ceramicznej budowie, która jest odporna na wysokie temperatury, zostaje umieszczony element grzejny, czyli zazwyczaj spirale grzejne wykonane z drutów oporowych. Jest to dosyć tradycyjna technika, ale wciąż znajduje zastosowanie w wielu miejscach w gospodarce. Dzieje się tak z powodu ich niezwykle wysokiego zasięgu pracy temperaturowej, bo szacuje sie, że mogą wytrzymać do 1200 stopni Celsjusza.

Ceramiczne grzałki – przeznaczenie

Ten rodzaj grzałek najczęściej można spotkać w piecach pracujących w wysokich temperaturach lub w tradycyjnych piecach kaflowych, które przerobiono na ogrzewanie elektryczne. Poza tym ceramiczne grzałki znajdują nowe miejsca zastosowania w e-papierosach. podobno podbijają ich rynek dzięki lepszej wydajności i oferowaniu bardziej rozległych walorów smakowych. Nie wiemy do końca, ile jest prawdy w romansie grzałek z papierosami, ale możemy stwierdzić na pewno, że rynek fabryczny i produkcyjny jeszcze długo będzie z nich korzystał.

ogien

Poza wyżej wymienionymi ceramiczne grzałki znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, meblowym, tworzyw sztucznych, a nawet w farmakologii i przemyśle chemicznym. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że mają bardzo plastyczną budowę, co pozwala stworzyć taką wielkość i kształt grzałki, jaką zażyczy sobie klient, albo jakiej wymaga miejsce osadzenia gotowego wyrobu.

Ceramiczne grzałki – budowa

Jeśli chcielibyśmy się przyjrzeć ceramicznym grzałkom, to zauważymy, że element oporowy, czyli grzewczy, można w miarę dowolnie poprowadzić przez obudowę ceramiczną i dlatego ten typ grzałek jest tak plastyczny. Ceramika zastosowanej obudowy jest wysokogatunkowa, co pozwala na uzyskanie naprawdę dużych temperatur, a jeśli zajdzie taka potrzeba, można gotową grzałkę osadzić jeszcze w obudowie, np. aluminiowej. Finalnie do gotowe produktu podłącza się kabel prądonośny, który zaopatrzy naszą grzałkę w energię, niezbędną do pracy.