Modelarstwo

Jak rozpocząć przygodę z modelarstwem?

Mateusz Domański / 11 maja 2019
kobieta

W dobie rozwijających się aplikacji mobilnych oraz innych systemów operacyjnych popularność czynności manualnych leci na łeb i szyję. Trudno znaleźć hobby, które nie tylko przyczyni się do rozwoju talentów manualnych naszej pociechy, ale także zadba o odpowiedni poziom kreatywności oraz rozwój wyobraźni. Dziecko sprzed ekranów o wszelakiej rozpiętości calowej może odciągnąć modelarstwo, które przechodzi obecnie swego rodzaju renesans.

Modelarstwo staje się popularne

Zgodnie z badaniami statystycznymi zainteresowanie modelarstwem rośnie. Zeszłoroczne raporty ukazują, że pośród dzieci w wieku 7-18 lat modelarstwem zajmuje się około 0.6% spośród wszystkich. Opublikowane na początku 2019 roku badania ukazują z kolei tendencję wzrostową. Zgodnie z ich zapisami możemy mówić o wzroście zainteresowania modelarstwem na poziomie 0.2%. Jakie są przyczyny swego rodzaju odrodzenia tytułowej pasji pośród dzieci oraz młodzieży? To pytanie zadaliśmy psychologowi i socjologowi, który prywatnie jest wielkim miłośnikiem modelarstwa. Oto, co powiedział nam Janusz Żmuda.

„Od kilku lat prowadzę badania na temat popularności pasji manualnych pośród dzieci i młodzieży. Okazuje się, że modelarstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwłaszcza pośród chłopców. Owszem, istnieją dziewczyny, które z wypiekami na policzkach sklejają kolejne okręty i samoloty, ale wciąż pozostaje to zjawiskiem marginalnym. Szacuje się, że około 11% małych przedstawicielek płci pięknej para się modelarstwem. Główną przyczyną rosnącej popularności modelarstwa jest zmiana toku myślenia rodziców, którzy poszukują alternatyw względem świata wirtualnego i jego przybytku. Pośród innych pasji o charakterze fizycznym, prym wciąż wiedzie sport – zwłaszcza piłka nożna…”

piach

TV nie dla dzieci

Odciągnięcie dzieciaków od ekranów to nie tylko domena ich rodziców. Istnieje wiele racjonalnych kampanii społecznych, które niosą ze sobą konkretne przesłanie – walkę z uzależnieniem od instrumentów wirtualnych oraz ich pochodnych. Swego rodzaju misję prowadzą również nauczyciele, którzy coraz śmielej lobbują za ograniczeniem korzystania ze smartfonów w szkołach. Granica moralności u uczniów jest w tym wypadku zróżnicowana, co nie zmienia faktu, iż dzieci nie muszą być zakładnikami małych i dużych ekranów – wystarczy zapewnić im atrakcyjniejszą formę spędzania wolnego czasu. Tu niewątpliwie dotykamy kwestii wychowawczych, które stanowią istotę tytułowego problemu, ale i kluczową przyczynę delikatnego odrodzenia pasji jaką jest modelarstwo.

Współpraca: https://hobby-model.pl/