Aranżacja

Jak wybrać sofę do salonu?

Mateusz Domański / 4 stycznia 2023

Obecnie wybór sofy do salonu nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie aspekty powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. O czym należy pamiętać przed zakupem?

Rozmiar i forma 

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności uwzględnienie rozmiarów, a także formy omawianego mebla. Osoba zainteresowana zakupem sofy muszą poważnie zastanowić się, kto dokładnie będzie na co dzień korzystał z tego mebla. W zdecydowanej większości przypadków najlepszą opcją będzie prosty narożnik do salonu. Użytkownik będzie miał całkowitą pewność, że nie będzie zajmował on dużo miejsca w pomieszczeniu. Ponadto zagwarantuje stosunkowo dużo wygodnych miejsc zarówno dla domowników, jak i gości. 

Dla osób mieszkających w kawalerce znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sofa dwuosobowa. Dużo większe pole manewru będą mieli właściciele obszernych salonów. W pokoju dziennym można będzie umieścić duży narożnik U-kształtny lub klasyczny zestaw wypoczynkowy składający się z sofy i dwóch foteli. 

Kolor oraz rodzaj obicia 

Kolejnym krokiem będzie wybranie tapicerki, która będzie pokrywała sofę. Rekomendowane jest, by kolor narożnika komponował się z pozostałym wystrojem salonu. Oczywiście nie oznacza to, że potencjalny klient będzie musiał decydować się na stonowaną kolorystykę. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się kolorowe sofy. W najprostszym możliwym ujęciu odgrywają one rolę najważniejszego mebla w określonym wnętrzu. Osoby, które wybiorą intensywny odcień kanapy, nie powinny decydować się na wprowadzanie do aranżacji dużej liczby kolorowych dodatków. 

Z kolei w aspekcie obicia rekomendowane jest osobie kupującej uwzględnienie pozostałych domowników. Jak wiadomo, jeżeli w domu mieszkają dzieci, bardzo trudnym zadaniem będzie utrzymanie w czystości sofy w jasnym odcieniu. Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku będzie obicie z ekoskóry. Jeżeli domownikami są tylko osoby dorosłe, zalecane jest postawienie na tkaniny, które są stosunkowo łatwe w czyszczeniu, a także wykazują się dużą wytrzymałością.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając sofę do salonu? 

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje mebla. Sofa wyposażona w funkcję spania będzie doskonałą opcją dla wszystkich osób, które często mają gości. Można wtedy zawsze zaproponować wygodne miejsce do spania. Bardzo przydatnymi elementami omawianego mebla mogą być schowki. Użytkownicy będą mogli umieścić w nich poduszki czy koce. Obecnie na rynku dostępne są także sofy z dodatkowymi kieszeniami po bokach.

Sprawdź także: https://mebelhome.pl/pl/c/SOFY/115