nieruchomości

Przydatne informacje dla osób pragnących nabyć nieruchomość w Hiszpanii

Mateusz Domański / 29 czerwca 2022

Obecnie jedna z najbardziej rozsądnych metod lokowania kapitału finansowego to zakup domu lub mieszkania. Warto zwrócić szczególną uwagę na nieruchomości zlokalizowane w Hiszpanii, ponieważ kraj ten jest niezwykle przyjazny dla zagranicznych inwestorów, a także gwarantuje słoneczną pogodę, dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz łatwy dostęp do licznych atrakcji turystycznych. 

Wybór właściwego regionu to kwestia priorytetowa

Jeśli interesują nas nieruchomości w Hiszpanii, to powinniśmy ich szukać przede wszystkim na wschodnim wybrzeżu Costa Blanca (Elche, Torravieja, Murcja, Alicante itp.), w regionie Kastylia i Leon (Burgos, Valladolid, Salamanca, Zamora), na terenie prowincji La Rioja czy nieopodal Bilbao. Znajdujące się tam domy i mieszkania są bowiem stosukowo tanie, a panujące warunki atmosferyczne wpływają pozytywnie na ogólny komfort życia. Za lokum w wymienionych miejscach zapłacimy od 40 000 euro do 150 000 euro – oczywiście w zależności od powierzchni i standardu wyposażenia. Niezbyt dobrym pomysłem jest natomiast nabywanie nieruchomości w dużych miastach i na popularnych wyspach, gdyż z jednej strony roi się tam od głośnych turystów, z drugiej zaś ceny zwalają z nóg. Pamiętajmy, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie zweryfikować stan techniczny danego obiektu. Chodzi tutaj zwłaszcza o jakość przegród budowalnych i sprawność instalacji (gazowej, elektrycznej, klimatyzacyjnej). Najlepiej zrobić to osobiście, ale w razie braku czasu można to zadanie powierzyć lokalnemu agentowi, który najpierw dokona stosownych oględzin, a później prześle nam zdjęcia i materiały filmowe drogą mailową. 

Wykaz niezbędnych formalności 

Znalezienie nieruchomości w Hiszpanii jest bezproblemowe, bo w Internecie funkcjonuje mnóstwo ogólnodostępnych portali i prywatnych agencji gromadzących atrakcyjne ogłoszenia. Po wybraniu odpowiedniego lokum należy koniecznie podpisać umowę przedwstępną z właścicielem i wnieść zadatek pieniężny wynoszący  maksymalnie 6000 euro (eliminuje on ryzyko sprzedaży innej osobie). Kolejny krok polega na uzyskaniu indywidualnego Numeru Identyfikacyjnego Obcokrajowca, który okazuje się nieoceniony przy ewidencji podatkowej. Zwieńczeniem całego procesu jest zawarcie umowy notarialnej w obecności tłumacza przysięgłego. Po jej parafowaniu trzeba uiścić ustaloną kwotę gotówką bądź czekiem w ciągu trzydziestu dni. Wybierając się do notariusza, nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą jakiegoś dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, ewentualnie paszportu) oraz potwierdzenia założenia rachunku w jednym z hiszpańskich banków.

Współpraca: https://luksusowenieruchomoscihiszpania.pl/