Ogrody

Usługi ogrodnicze – jak wygląda zakres takich prac?

Mateusz Domański / 6 lutego 2023

Usługi ogrodnicze mogą być bardzo zróżnicowane. Dużo zależy od firmy lub osoby, którą zdecydujemy się zatrudnić. Warto wiedzieć, że z usług ogrodniczych korzystają nie tylko osoby prywatne, ale też firmy oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie miejską zielenią.

Projektowanie ogrodów oraz terenów zielonych i inne usługi ogrodnicze

Lista usług, świadczonych przez firmy ogrodnicze oraz ogrodników jest stosunkowo długa. Warto mieć świadomość, że zaprojektowanie zielonego terenu, a następnie utrzymywanie go w doskonałej kondycji, wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Do usług ogrodniczych należą między innymi:

  • doradztwo w zakresie ochrony, prowadzenia i pielęgnacji roślin, a także walki z ewentualnymi szkodnikami,
  • dostarczanie drzew, krzewów, kwiatów, nasion oraz różnego rodzaju akcesoriów ogrodniczych, takich jak narzędzia do pracy w ogrodzie, doniczki itd.,
  • zajmowanie się ogrodami oraz trenami zielonymi, żeby zawsze były one w jak najlepszym stanie,
  • projektowanie oraz budowa systemów nawadniających,
  • projektowanie, zakładanie oraz rewitalizacja ogrodów,
  • projektowanie zielonych terenów, tworzonych na potrzeby inwestorów publicznych i prywatnych,
  • wykonywanie doraźnych prac, związanych np. ze szczepieniem drzewek, nawożeniem, koszeniem trawników, sadzeniem nowych roślin itd.

Jak widać, zakres usług, związanych z ogrodnictwem jest szeroki. Na co zatem warto zwrócić uwagę, decydując się na zatrudnienie firmy ogrodniczej lub ogrodnika?

Na co warto zwrócić uwagę przed zleceniem prac ogrodniczych?

Niezależnie od tego, czy planujesz zatrudnić ogrodnika, czy też skorzystać z usług firmy, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą jest oczywiście zakres świadczonych usług. Nie mniej istotne jest również to, gdzie dana firma świadczy swoje usługi. Wybierając konkretną firmę lub ogrodnika, upewnij się, że pracują oni na interesującym cię terenie. Przykładowo, jeżeli mieszkasz w Toruniu lub niedaleko tego miasta, powinieneś szukać firmy, która świadczy usługi ogrodnicze w Toruniu i okolicach.

Bardzo istotne jest również to, jaką opinią cieszy się dana osoba lub firma. Przed nawiązaniem współpracy, sprawdź, jaką renomę ma dana firma oraz jak wyglądały jej dotychczasowe realizacje. Ważne jest też podejście do klienta – profesjonalna firma powinna dbać o to, żeby do każdej realizacji i zlecenia podchodzić w sposób indywidualny, uwzględniając budżet oraz oczekiwania klienta, związane nie tylko z estetyką, ale też np. z ilością pracy, którą trzeba będzie wkładać w utrzymanie ogrodu lub zielonego terenu w dobrym stanie.

Przy współpracy z: http://ogrody-nowiccy.pl/