Budowa

Współczesne cmentarze – oryginalne i kamienne

Mateusz Domański / 22 września 2018
death

Kolej życia jest taka, że każdego z nas prędzej czy później czeka śmierć. Nie jest to myśl przyjemna, staramy się o tym nie rozważać, jednakże jest to nieuniknione. Choć każdy z nas chciałby aby ten moment przyszedł jak najpóźniej to niestety nie mamy na to wpływu. Chociażbyśmy nie wiem jak się starali, próbowali uchronić, to i tak jeśli przyjdzie nasz czas nie będziemy w stanie nic zmienić.

Wszyscy kiedyś umrzemy

candle
Teoretycznie dla nas nie powinno być to zmartwieniem, bo stratę odczują najbliższe nam osoby, jednakże brak wiedzy na temat życia po śmierci może napawać lekkim lękiem. Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi i z reguły przestrzegamy zasad religii to powinniśmy być pełni nadziei, mimo to i tak pozostaje pewna doza niepewności. O ile nie jesteśmy w stanie zadbać o to co się dzieje z duszą ludzką po śmierci, to możemy chociaż zatroszczyć się o godny pochówek. Po załatwieniu wszelkich formalności związanych z pogrzebem warto zadbać o pomnik, który uczci pamięć zmarłego, i będzie miejscem gdzie będziemy mogli stawiać znicze i kwiaty w ramach wspomnienia. Warto więc przejrzeć ofertę kamieniarzy i wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni.

Pomniki to już swojego rodzaju arcydzieła

r.i.p
W ostatnich czasach mamy do wyboru najróżniejsze pomniki. Projektanci nagrobków wymyślają różne kształty i wykonują swoje produkty z wielu rodzajów kamieni. Kiedyś moda była tylko na szare chropowate płyty. Do tej pory większość starych grobów jest właśnie wykonanych według tego samego wzoru, cmentarze w tych miejscach są jednolite. Następnie weszła moda na czarne i szare polerowane płyty, nagorbki były wtedy duże, zazwyczaj mieściły całe rody. Obecnie nie ma konkretnej mody na rodzaj kamienia albo wzór pomnika. Oferta jest bardzo różnorodna, do wyboru jest wiele kolorów i jeszcze więcej kształtów. Z reguły pomniki nie są już tak okazałe jak te z przeszłości. Wynika to też z faktu, że miejsc na cmentarzach jest już coraz mniej, i aby postawić okazalszy pomnik trzeba by było wykupić dwa miejsca. Jeśli chodzi o wybór płyty narobnej jedynym ograniczeniem są fundusze zamawiającego. Cena zależy bowiem od rodzaju kamienia, z którego została ona wykonana.

Otoczenie pomnika.

angel
Gdy już wybierze się pomnik trzeba zastanowić się co wokół – tu również wybór jest szeroki. Niektórzy decydują się na wylewkę z betonu, jednak nie jest to dobry pomysł, gdyż ten z biegiem czasu się kruszy. Kiedyś takie betonowe wylewki były modne, jednak przez to że były robione nierówno względem sąsiednich grobów, stanowiły niebezpieczeństwo potknięcia. Innym sposobem otoczenia nagrobka są płytki zewnętrzne, jednak często teren wokół nagrobka się odkształca i wtedy te szybko pękają. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie kostki brukowej. Obecnie oferta kostki brukowej na rynku jest niezwykle bogata. Jest ona wyjątkowo odporna na działanie czynników atmosferycznych. Nie ulega przebarwieniom ani odkształceniom. Dzięki niewielkim wymiarom jest też bardziej odporna na pęknięcia. Istnieje wiele odcieni kostki brukowej, dlatego łatwo dobrać kolor pasujący do pomnika.