oświetlenie

Żyrandole we wnętrzach domowych i instytucjonalnych

Mateusz Domański / 2 sierpnia 2020

Jeszcze kilka lat temu lampy wiszące projektowane na kształt żyrandoli cieszyły się największym uznaniem w wysokich wnętrzach firm, instytucji, muzeów i pracowni artystycznych. Aktualnie sytuacja i trendy w aranżowaniu wnętrz zmieniły się na tyle, że są one coraz częściej mile widziane w przestrzeniach domowych. Skąd ta zmiana popularności i dlaczego znów zakochujemy się w żyrandolach?

Oświetlenie jako synonim luksusu i powodzenia

Klasyczne oświetlenie wykorzystujące żyrandole od niepamiętnych czasów kojarzy się z czymś bogatym, wystawnym, ekskluzywnym. Nie bez powodu nawet w filmach krążących wokół tematyki luksusu to właśnie ten rodzaj lamp stanowi główne wykończenie scenografii kinowej. Lśniące setkami kryształków, rzucające na ściany charakterystyczne cienie i tworzące tęczę w środku dnia – to główne zalety lamp, które podbijają serca filmowców, ale i instytucji. Dzisiaj żyrandole spotyka się w podkreślających swoją wagę przestrzeniach publicznych m.in w muzeach, pracowniach artystycznych, w pomieszczeniach, w których prowadzi się ważne wykłady, spotkania i rozmowy o dużym znaczeniu. Te lampy cieszą się też uznaniem w instytucjach państwowych, urzędach, biurach i gabinetach prezesów wielkich firm.

Nowoczesne żyrandole w przestrzeniach domowych

Współcześni projektanci wnętrz proponują architektom i właścicielom mieszkań coraz nowsze formy żyrandoli. Nie są już one kilkumetrowymi ciągami światełek, które ciężko byłoby umieścić w pomieszczeniu o niewielkiej wysokości, a zupełnie nową stylistyką! Odpowiednia miniaturyzacja sprawiła, że żyrandole mogą być dzisiaj wykorzystane, również jako symbol luksusu i powodzenia, a nie tylko oświetlenie pomieszczeń, we wnętrzach zdecydowanie niższych. Sprytne rozwiązania projektantów i producentów lamp otworzyły setkom klientów, którzy szukają pomysłu na urządzenie mieszkania, zupełnie nowe możliwości. Dzięki szerokiemu wyborowi żyrandoli i ich zmniejszonej wielkości, w ten typ oświetlenia można wyposażyć nie tylko salony domowe, ale i mieszkania w kamieniach, loftach czy nowoczesnych apartamentowcach.

Przy współpracy: https://www.lights.com.pl/